You are here
Home > WORLD > WRC > Skoda, R5’teki Rekabete Hazır

Skoda, R5’teki Rekabete Hazır

Skoda Motorsport Fabia 1.6T R5 02Skoda Motorsport, R5 Fabia testlerini son hız sürdürüyor. FIA’nın R5 kategorisini oluşturması ve kamuoyuna duyurmasının ardından R5 klasmanı için yeni bir otomobil üretmeyi düşünmediklerini açıklayan Skoda Motorsport, bu açıklamadan kısa bir süre sonra R5 sınıfına yeni bir otomobil üretmek için kolları sıvamıştı.

R5 otomobili, yeni kasa Fabia üzerinde üretmeyi planlayan takım, S2000 kasası üzerine yerleştirdiği yeni 1.6 turbo makina ile testlere başlamıştı.

Takım pilotları Jan Kopecky ve Esepekka Lappi tarafından uzun zamandır gözlerden uzak test edilen Fabia R5, son aylarda yavaş yavaş kameralar önüne çıkmaya başladı.

Fabia Super2000 ile büyük başarılar elde Skoda Motorsport’un bu otomobille IRC ve ERC Şampiyonluğu bulunuyor.

Skoda Motorsport Fabia 1.6T R5 01Aynı başarıyı tekrarlamayı hedefleyen Skoda Motorsport, fabrika pilotu olmayan ama başarısını ispatlamış olan bazı pilotlara da yeni otomobili test ettiriyor.

Asfalt zeminin en tecrübeli isimlerinden Freddy Loix, Fabia R5’i uzun zamandır test eden pilotlar arasında. Takım bir başka asfalt uzmanı Avusturya Şampiyonu Raimund Baumschaleger’e de aracı test ettirmeyi sürdürüyor. Alman pilot Sepp Wiegand da zaman zaman Fabia R5 testlerine katıldı.

Otomobilin gelişiminde bir hayli yol alan Skoda Motorsport, ilk kez resmi test video’sunu YouTube’taki kendi hesabında yayınladı.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mEsbz60DjrQ[/youtube]

Top