You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > Yağız Avcı: “Eğlenceli, Haz Veren Bir Teknik”

Yağız Avcı: “Eğlenceli, Haz Veren Bir Teknik”

YagizAvci_Hitit2014-PodyumSezonuna nokta koyan başarılı pilot ile Red Bull Yanlama’daki jüri görevi öncesinde söyleştik.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın Kıbrıs’taki sezon finali öncesindeki son durak Hitit Rallisi’nde kariyerinin beşinci zaferine ulaşan Yağız Avcı, böylelikle yeni takımına uyum süreci ve şanssızlıklar nedeniyle zirveyi bırakmak zorunda kaldığı 2014 takvimindeki ilk yarış zaferiyle sezona güzel bir nokta koymuş oldu.

Dört kez Türkiye Ralli Şampiyonu unvanlı başarılı pilot 2015 hedefleri için yola koyulmadan önce, başarılı yurt dışı seferleriyle dolu yoğun sezonunun bitiminde Red Bull Yanlama ile stres atma fırsatı bulacak. Ankara’da Abdo Feghali, Doğukan Manço ve Aleksandr Grinchuk gibi yarışçılarla birlikte jüri koltuğunda oturacak Avcı sorularımıza cevap verdi. Şampiyon rallicinin bugüne kadar çok fazla açığa vurmadığı drift sevgisiyle tanışmak ister misiniz?

Bazı etaplarda yolun gerektirdiği şekilde aracınızı kaydırıyorsunuz, ayrıca ralli dünyasındaki kutlamalarda da bu teknik popüler sayılır. Peki yarış kariyerine başladığın günlerde profesyonel olarak drift yapmayı hiç düşünmüş müydün?

YagizAvci_Hitit2014-02Drift her zaman ilgimi çekmiştir keza arkadan itişli otomobiller de kullanmaktan en çok keyif aldıklarım arasında. Eğlence tarafı çok daha baskın ve haz veren bir teknik. Rallilerde gerektiği kadar ve gereken yerde yan kaymak önemli ama drift dediğimizde yüksek açıyla sürekli yan gitmekten bahsediyoruz.

Ülkemizde gitgide popüler olmaya başlayan bir branş, yurt dışında ise zaten uzun zamandır çok popüler. Daha önce hiç drift yarışına katılmadım ama iddialı olabilirim diye düşünüyorum!

Daha önce Doğukan Manço drift yaparken yan koltuğunda bir nevi co-pilotluk tecrüben var. Kendisi bu sene de Red Bull Yanlama’da olacak. Nasıl bir deneyimdi, bunu tekrarlamayı planlıyor musunuz?

Doğukan Manço ile tanışıklığımız çok eskiye dayanıyor, geçtiğimiz senelerde de ortak arkadaşımız vasıtası ile drift branşında yer aldığını öğrendim. Sonra birçok yerde de haber olarak gördük zaten. Ben de bir gün Doğukan Manço’nun da katıldığı drift antrenmanına gittim ve beni yan koltuğa davet etti. Otomobili çok güçlüydü ve Doğukan da oldukça hakimdi. Bir hayli eğlenceliydi. Belki fırsat olursa başka bir aktivitede tekrarlayabiliriz. Kim bilir, belki de Red Bull Yanlama’da…

YagizAvci_Hitit2014-portreAvcı-Gücenmez sezonun ilk yarış zaferini kutluyor
Drift sporunun geçmişine baktığımızda, kökünün Japonya’daki ralli topluluklarına uzandığını görüyoruz. Buraya bir drift efsanesi olarak gelen Abdo Feghali de eski bir ralli şampiyonu. Ralli ile drift arasındaki ilişkiyi, bu iki disiplin arasındaki geçişleri sen deneyimli bir rallici olarak nasıl yorumluyorsun?

Ralli ile drift arasında aslında yan giden otomobil kontrolü olarak baktığımızda benzerlikler var. Eski dönemlerde özellikle, ralli otomobilleri arkadan itişliyken teknikler çok daha benzerdi. Hem drift, hem de rallide otomobili gaz ve direksiyon girdileriyle yan götürüyorsunuz, tabii rallide bu toprak zeminde daha çok geçerli. Drift yaparken ise yanlama açıları çok daha fazla oluyor, çünkü amaç iyi zaman çıkarmaktan ziyade gereken noktalara iyi açılarla yan girebilmek. Tabii her iki branşta da temel olan, kayan otomobili çok iyi kontrol edebilmek.

Abdo Feghali asfalt rallilerde çok hızlı bir isim ve ralliden gelen yeteneklerini drift ile çok iyi harmanladı. Canlı izlemek keyifli olacak.

Ankara’daki ‘yanlama’ kültürü ile profesyonel drift sporunu birleştiren bu etkinlik hakkında düşüncelerin neler?

YagizAvci_Hitit2014-01Drift, halk arasında çok popüler olan ve herkesin bir şekilde kendi otomobilleriyle de yapmaya çalıştığı bir şey. Bunun spor haline gelmesi ve belli bir disiplin altında yapılması ise tabii başka bir şey. Eminim ki çok yetenekli olanlar var ve onları bu işi daha profesyonel olarak yapanlarla aynı arenada görmek güzel olacak. Belki de içlerinden en iyileri, bu işi daha profesyonel seviyelere taşıyabilir. Umarım jürilik görevini iyi yapabiliriz.

KAYNAK : REDBULL

Top