BURADASINIZ
Anasayfa > MOTORSPORLARI > Türkler Dakar’da Finişe Yaklaşıyor

Türkler Dakar’da Finişe Yaklaşıyor

Sakir SenkalayciEn zorlu motor sporları yarışı olarak bilinen Dakar’da Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun (TMF) desteğiyle yarışan Şakir Şenkalaycı günü 67. takım arkadaşı Serkan Özdemir’de 79. sırada bitirdi.

Dakar’da zorlu Bolivya etabının ardından TMF Dakar takımının sporcuları Şili’de Iquique-Calama etabını kum fırtınası altında geçti. Atacama çölünün geride kaldığı etapta 93 yarışçı start aldı. Türk sporcular, kum tepeleriyle boğuştuktan sonra, 3 bin 500 rakıma taşlı ve dar vadilerden çıktılar. 450 km.’si özel etap, toplam 538 km.’den oluşan parkuru 09:37:35’lik zamanıyla Şakir Şenkalaycı 67. sırada, Bolivya etabını aynı gün tamamlayıp, hiç dinlenmeden Calama bölümüne başlayan Serkan Özdemir’de 10:23:04 ile 79. sırada tamamladı.

Şili’nin kuzeyinde dünyanın en kurak çölü Atacama’da son kez yarışılan etabı Portekizli pilot Helder Rodrigues kazandı. And dağlarının eteklerindeki dünyanın en kurak yeri Calama etabında Koray Özkaplan da 81. oldu.

Serkan OzdemirKUM FIRTINASI SPORCULARI ETKİLEDİ

Şakir Şenkalaycı kum fırtınası nedeniyle etabı zor tamamladıklarını belirterek, “Soğuk ve yağmurlu Bolivya etabının ardından çölde zor bir etabı geçtik. Kum fırtınası ile güne başladık ve etabın ilerleyen kilometrelerinde kayalık zeminde mücadele etmek iyice zorlaştı. Kum fırtınası hiç durmadı ve tüm yarışçıları yavaşlattı. Derin vadi geçişlerine navigasyon sorunlarını da eklersek karmaşık bir günü de tamamladık. Şükürler olsun sağ salim finişe ulaşma başarısını gösterdik.” dedi.

Motosiklet sınıfında 9. etap sonunda İspanyol pilot Marc Coma liderliğini sürdürdü. Genel klasmanda Şakir Şenkalaycı 60., Serkan Özdemir 85. ve Koray Özkaplan’da 87. sırada yer aldı.

Dakar Rallisi’nin 10. etabında sporcular bugün Şili’den Arjantin’e geçecekler. And dağlarında Calama-Salta arasında toplam 891 km. kat edecek sporcular, 371 km.’lik özel etabı da aşacaklar. Şili-Arjantin sınırından sonra tuz gölü Salinas Grandes’te başlayacak özel etap 3.600 metre ile 4.500 metre yüksekliğe sahip.

KAYNAK : CHA

Top