You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > İsmet Toktaş Kendi Evinde Kürsüde

İsmet Toktaş Kendi Evinde Kürsüde

ismet_toktas_yesilbursa_rallisiRalli kariyerine 2015 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 13 – 14 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen üçüncü yarışı olan 40. Yeşil Bursa Rallisi ile start veren İsmet Toktaş, Serdar Bostancı’nın yönetimindeki Castrol Ford Team Turkey’den satın aldığı Ford Fiesta ST ile ilk ralli podyum başarısını gösterdi ve tecrübeli ko-pilot Kaan Özşenler ile katıldığı yarışı RC3 kategorisinde üçüncü sırada tamamlayarak kupayla ödüllendirildi.

Sezonun üçüncü yarışı Yeşil Bursa Rallisi, Keles bölgesindeki etapların 3’er kez geçilmesiyle oluştu. Pilotlar toplamda 503 kilometreyi katederek finish’e gelme mücadelesi verdiler.

ismet_toktas_yesilbursa_rallisi_2İlk gün seyirci spesyali ile start alan yarışmacıları, spesyal sonrası dağ etaplarının yolunu tuttular. Yarışın 3. etabı olan Firoz’da baş gösteren kısa süreli yağışlar ile kayganlaşan parkur, bir çok tecrübeli yarışçı için problem yaratırken İsmet Toktaş – Kaan Özşenler ekibinin’de yol dışı yapmasına ve yol seviyesinden yaklaşık 50 metre kadar aşağıya inerek yarışın ilk gününü tamamlayamamalarına sebep oldu. Uzun uğraşlar ile yeniden yol seviyesine çıkartılan otomobil, mekanik ve karoseri parçalarındaki hasara rağmen, Castrol Ford Team Turkey ekibinin özverili çalışması ile kısa bir sürede ikinci günü tamamlayacak kondüsyona kavuştu.

İkinci gün kendini gösteren güneş ile beraber ısınan parkurda yer yer mıcırlanmalar yarışmacılara güç anlar yaşatırken, İsmet Toktaş, Kaan Özşenler kopilotluğunda istikrarlı ve finish odaklı bir tempo ile zorlu yarışta finish görerek RC3 sınıfında 3.’lük derecesinin sahibi oldu.

ismet_toktas_yesilbursa_rallisi_3Yeşil Bursa Rallisi’nin ardından değerlendirmelerde bulunan Toktaş: “40. Yeşil Bursa Rallisi’ne hazırlanırken, ilk kez deneme şansı bulduğum bu branşta hedefim finish görmek ve rakiplerim ile rekabet potasında kalabilmekti. Tecrübeli olduğum pist ve tırmanma branşlarıyla karşılaştırıldığında çok daha sürprizlere açık olan ralli’de, ilk gün yaşadığımız talihsiz kazanın ardından tempomuzu biraz daha düşürerek RC3 sınıfında 3’lük derecesinin sahibi oldum. İlk ralli’mde finish’e gelmek çok önemliydi ve biz bunu başardık. Yarışın atmosferi muhteşemdi, şimdi bir sonraki yarış olan Bosphorus için konsantre olma zamanı.” dedi.

2015 sezonunda Türkiye Ralli Şampiyonası’na devam etmeyi planlayan Toktaş, sezona 22 – 23 Ağustos tarihlerinde Kocaeli Rallisi ile devam edecek.

Top