You are here
Home > MOTORSPORT > Duster Transanatolia Ana Sponsoru Oldu

Duster Transanatolia Ana Sponsoru Oldu

Dacia Duster Transanatolia Ralli Raid 2016 (2)20-27 Ağustos 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan Duster Transanatolia Ralli Raid, Anadolu’nun batısından, kuzeyine uzanan yeni parkuruyla İzmir’den start alıp Samsun’da sona erecek. Organizasyon, yeni parkuru, teknik ve güvenlik donanımın artması, uluslararası yayın kuruluşlarının dahil olması, Dakar pilotlarının katılımı ve yeni destekçisi Dacia Duster’ın gücü ile heyecanı başka bir boyuta taşımaya hazırlanıyor.

Bu yıl yedincisi gerçekleşecek olan Duster TransAnatolia, ralli motosikletleri, arazi araçları, ATV ve buggy’lerin katılımıyla zorlu toprak, çamur ve su geçişlerinden oluşan parkurda tam 7 gün süren Türkiye’nin ilk “ralli raid”idir. Dünya’nın en zorlu yarışları arasındaki yerini kanıtlayan organizasyon, bu yıl İzmir Gündoğdu Meydanı’ndan start alıp toplam 3.000 km. ardından Samsun’da sona erecek.

Duster Transanatolia, her yıl büyüyen ilgi ve artan yerli yabancı katılımcı sayısıyla bu sene dünyadaki benzeri ralli raid’lerden bir adım öne geçerek, bu benzersiz deneyimi yakından takip etmek isteyen katılımcılara, özel olarak tasarlanmış “Turistik Paket” seçeneği hazırladı.

Dacia Duster Transanatolia Ralli Raid 2016Duster Transanatolia Ralli Raid Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, konu ile ilgili olarak “Bu tip yarışlar, spor turizmi için büyük bir fırsat. Dünyada binlerce yarışmacı, seyirci ve basın mensubu bu tip yarışlar için çeşitli ülkeleri ziyaret ediyor. Arjantin dünyanın en önemli ralli raid yarışının ülkesinde yapılması için pek çok destek ve olanak sağlıyor. Arjantin’in verdiği bilgiye göre, bu yarışların ülkelerinde yapılması 170 milyon dolar direk ve 450 milyon dolarlık bir katma değer sağlıyor. Bugün Duster Transanatolia Ralli Raid, dünyanın bilinen en iyi 5 Cross Country yarışından biri konumuna geldi, fakat bu bizim için yeterli değil. Biz Transanatolia Ralli Raid’in oluşturacağı büyük turizm potansiyelini genişletmek ve bir dünya markası haline getirmek istiyoruz. Turizmde sıkıntılar yaşanılan bu dönemde motor sporları turizminin ülke tanıtımına ve ekonomisine katkıda bulunacağına inancımız giderek artıyor.”

Yedinci yılında büyüyerek yoluna devam eden organizasyon, bu sene ismini Türkiye’nin en çok satan 4×4 modeli, Dacia Duster’dan alacak. Renault-Dacia Grubu İletişim Direktörü Umut Canpolat, ‘’Geçen sene ilk kez deneyimlediğimiz Transanatolia Ralli Raid’in ruhu ile Türkiye’nin en çok satan 4×4 modeli Dacia Duster’ın birbirleriyle çok uyumlu olduğuna tanık olduk. Ayrıca, Transanatolia’nın 3 bin km’lik zorlu ve büyüleyici Parkuru, farklı ülkelerden gelen hatta Dakar’da dahi yarışmış dünyaca ünlü isimleri, yarış atmosferini ve arkasında çalışan profesyonel dev kadroyu gördükten sonra bu organizasyonun geleceğine inandık. Ve bu sene bu önemli organizasyona “Duster Transanatolia Rallisi” ismini vererek, desteğimizi arttırma kararı aldık. 2016’da bu sene Transanatolia logosu başta olmak üzere, yarışın pek çok yerinde Duster vurgusunu göreceksiniz.”

Canpolat, “Transanatolia bugün dünyanın bilinen en iyi 5 cross country yarışlarından biri. En büyük temennimiz bu sene de Dacia’nın da desteğini alarak, Dünyanın en iyi bilinen ve ilgi çeken ilk üç yarışı içinde olması. Bu konuma geleceğinden de hiç şüphem yok ” diye konuştu.

Duster Transanatolia Ralli Raid, İtalya, Fransa, Portekiz, İspanya, Hollanda, Yunanistan, Yeni Zelanda, Arjantin, Azerbaycan, Kıbrıs, Japonya ve ülkemizden motosiklet, 4×4, buggy ve kamyon kategorilerinde yarışacak 100’ün üzerinde araç ve 150’ye yakın katılımcıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

20 Ağustos 2016’ da İzmir Gündoğdu Meydanı’ndan start alacak olan Duster Transanatolia Ralli Raid, bu yıl Duster, İzfaş, Sportoto, Yokohama, KTM, GlobeScout ve Red Bull’un destekleriyle gerçekleşecek.

Top