You are here
Home > MOTORSPORT > TRANSANATOLIA DÜNYAYA AÇILIYOR

TRANSANATOLIA DÜNYAYA AÇILIYOR

Türkiye’nin ilk ve tek cross country ralli organizasyonu olan TransAnatolia, 9. kez düzenleneceği 2019 yılında FIA Cross Country Dünya Kupası‘na aday yarış olarak düzenlenecek. 24-31 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleşecek olan organizasyonun adaylık başvurusunun Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) tarafından kabul edilmesiyle birlikte, Dünya Ralli Şampiyonası‘nın ardından ülkemize ikinci bir FIA organizasyonu kazandırma yolunda önemli bir adım atılmış oldu. Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın da desteği ile Göbeklitepe’ye kadar uzanacak olan TransAnatolia 2019, Bolu’dan başlayarak, Haymana, Tuz Gölü, Meke Gölü, Kapadokya, Nemrut Dağı, Mardin, Harran rotasının ardından 7 gün ve yaklaşık 2300 km. sonunda Göbeklitepe‘de son bulacak.

Bu yıl organizasyona yabancı katılımı arttırmak amacıyla 4 ülkeyi kapsayan bir Avrupa tanıtım turu planlandı. Şubat ayında Milanove Barcelona‘da gerçekleşen sunumların ardından, tanıtım programı 06-10 Mart tarihleri arasında Roma, 12 Mart’ta Tiel‘de devam edecek ve 14 Mart’ta Paris‘te sona erecek. Motosiklet, 4×4 arazi araçları, ATV ve kamyon kategorilerindeki araçların katılımı ile gerçekleşecek organizasyona, toplam 100 yarışmacının katılımı hedefleniyor. Şubat ayı itibariyle ülkemiz haricinde İtalya, İngiltere ve İspanya’dan da sporcuların yer aldığı 20 kayıta ulaşıldı.

Ülkemizin tanıtımı açısından da büyük önem taşıyan TransAnatolia, unutulmaya yüz tutmuş bir çok tarihi bölgeyi ziyaret eden parkuruyla, katılımcılarına tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri yarışarak keşfetme imkanı sağlarken, aynı zamanda çekişmeli bir mücadele sunacak.

Top