You are here
Home > WORLD > 2022 TRANSANATOLIA İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

2022 TRANSANATOLIA İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

20 Ağustos’ta Hatay’dan start alacak TransAnatolia Hatay Expo’da tanıtıldı. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED’in izni ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA ’nın desteğiyle düzenlenen yarış, 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek.

23 Haziran Perşembe günü Hatay Expo Alanı’nda gerçekleştirilen TransAnatolia’nın tanıtım toplantısında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkan Vekili Nisa Ersoy, TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, TransAnatolia Sportif Direktörü Orhan Çelen ve Jordi Arcarons katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş: “TransAnatolia Rally Raid yarışı bu sene ilklerin, enlerin ve tarihte dünyanın en büyük ikinci şehri olan Hatay’ımızda başlıyor. İlk tarımın yapıldığı, ilk buğdayın ehlileştirildiği, ilk zeytinin sofra ile buluştuğu tarihin kültürün ve medeniyetin fışkırdığı bir şehir burası. 12.si düzenlenen uluslararası böyle bir organizasyona böyle özel bir yerde bereketli Hatay topraklarında ev sahipliği yapmaktan ötürü çok mutluyuz. Sporcularımıza şimdiden kazasız belasız bir yarış olmasını diliyorum” dedi.

Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör; “Bu projeye valilik olarak destek oluyoruz. Zaten Bakanlığımız her türlü konuda desteği sağlamış durumda. Bizler de tanıtıma katkı sağlayacağımız her çalışmada elimizden geleni yapacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.” dedi.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkan Vekili Nisa Ersoy; “Çok güzel bir coğrafyaya geldik ve çok da güzel ağırlanıyoruz ve görüyorum ki sporumuz da burada çok güzel algılanmış. Biz Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu olarak pek çok farklı branşlarda sportif organizasyonlar yapmak ve yeni yetenekler keşfetmek üzerine bir yol haritamız var. Ancak bunların içerisinde bizim için özel bazı yarışlar ve rotalar var. Bunlardan bir tanesi TransAnatolia. Sadece bir sportif organizasyon olarak bakmak yeterli değil, geçtiği bölgeler itibariyle o coğrafyanın kültürünü, yemeğini, tarihini, insanını tanıtan bir organizasyon. Eminim bu yıl da katılımcılar buradan çok güzel anılarla ayrılacaklar ve harika bir deneyim yaşayacaklar” şeklinde görüşlerini belirtti.

TransAnatolia’da rota oluşturulmaya başlandı

Son iki yıldır TransAnatolia’nın yol notlarını hazırlayan Jordi Arcarons, 23 Haziran’da Hatay’da yapılan tanıtım toplantısı sonrası yaklaşık 2.500 km’lik yarış rotasının yol notlarını çıkartmak üzere yola çıktı. Yaklaşık 20 gün süren bu yolculukta, yarışa dair tüm yol detaylarını tek tek çıkartıldı.

Yarış rotasında sporcuları yine zorlu yol ve coğrafi koşullar bekliyor

Yarıs 20 Ağustos günü start alacak. İlk hedef yaklaşık 350 km’lik bir parkurla son derece önemli bir tarihi nokta olan Karatepe Aslantaş Milli Parkı. Bu rota üzerinde Amanos Dağlarının zirvelerinden geçilecek. Arkasından Osmaniye’ye ulaşıncaya kadar Hatay sınırları içinden 350 km’lik parkur kat edilecek. Ertesi gün yine 300 kilometrelik bir parkurla 2.300 metrelik zirveler aşılarak Kayseri’ye ulaşılacak. Yarışın devamında ise Kayseri’den start alınıp, Sivas Şarkışla’ya kadar uzanıp Yozgat üzerinden Kayseri’ye geri dönülecek. Buradan ayrıldıktan sonra hedef Aladağlar. Yaklaşık 3.000 metrelik zirveler geçilerek Çiftehan’da termal tesislerin bulunduğu alanda konakladıktan sonra Bolkar Dağları’ndan geçilecek. Etap ortalama 2.800 metre yükseklikte yaklaşık 300 km mesafeden oluşuyor. Sonraki gün rotasında ise Tuz Gölü var. Etabın yüzde 80’ini yolsuz ortamlarda kat edecek yarışmacılar Haymana’daki kamp alanına ulaşacak. Yarış, Haymana ve Eskişehir arasındaki eşsiz bir coğrafyanın ve ormanların arasından geçerek Eskişehir’de son bulacak. Toplam 2.500 km’lik rota sekiz günde tamamlanacak.

Top