You are here
Home > VIDEOS > Aykut Bilir; “Şampiyon Belli, Peki İkinci Kim?”

Aykut Bilir; “Şampiyon Belli, Peki İkinci Kim?”

Sezonun bitmesine iki yarış kala, Sebastien Loeb kendi evinde, kendi kasabasında 7. kez Dünya Ralli Şampiyonluğu’nu ilan etti. Tabi ki Citroen Fabrika Takımı da altıncı Markalar Şampiyonluğu’nu. Buraya kadar bilmediğimiz bir şey yok. Şimdi sıra, sıralamanın gerisinin nasıl olacağını öğrenmekte.

Önümüzde İspanya’da koşulacak olan Katalunya Rallisi var. Sıralamaya baktığımızda ortada olan 50 puan ve 33 puan farkı içinde üç pilot var. Liderlik 166 puan ile Ogier’de. Hemen 22 puan arkasında Ford’dan Latvala var. Latvala Fransa’da sürpriz biçimde mükemmele yakın sürse de dördüncülükten öteye gidemedi. Citroen’in asfaltta yenilmez olduğu da açık. Demek ki Latvala sadece 25 puan’a son ayak olan İngiltere’de ulaşma şansına sahip.

Petter Solberg’de 133 puanla fabrika pilotu olmayan tek aday. Kendisi elindeki bütçe ile en iyisini yapmaya çalışıyor. Biraz şanssız hatta bedevi tadında. Ama herkesin bildiği gibi Solberg’in kendi asfaltta oldukça geliştirdiği ve İspanya’da ayağını gazdan çekmeyeceği.

Büyükbabamın bir sözü vardır; “Oğlum, elinde hiçbir şeyi kalmayan adamdan kork” derdi zaman zaman. WRC’deki bu adam da, Dani Sordo. İspanyol pilot kendi evinde son kez Citroen’in fabrika aracı ile iki numara olarak direksiyon başına geçecek. Gelecek sene için durumu hala belirsiz. Bu da onu çok tehlikeli bir adam yapıyor.

Fransa Rallisi sonrası yaptığı açıklama Sordo’nun son şansında neler yapacağın göstergesi idi. “Loeb’ü ve Citroen’i tebrik ediyorum. Artık benimde evimde kazanma vaktim geldi. Değil mi?” diye konuşan kızgın İspanyol pilot, artık takım müdürü Olivier Quesne’in kendini serbest bırakmasını istediğini gösterdi.

Quesnel’in sezon boyunca Sordo ve Ogier’i, Loeb’in başarısı için destek kullandığı herkesçe bilinen bir durum. Sonuca baktığımızda Katalunya’da “boğa”nın kuyruğu kopacak. Ogier, Latvala ve Solberg ikincilik için, Sordo ise onuru için yarışacak. Bu arada şampiyonu unutmamak lazım. Loeb asfalt yarışlarda kaybetmeme unvanını korumak için herkesin umutlarını kalan puan kırıntılarına bırakabilir.

Aykut Bilir

Top