You are here
Home > WORLD > WRC > Ford Pilotları Fiesta RS WRC’yle Tanıştı

Ford Pilotları Fiesta RS WRC’yle Tanıştı

Mikko Hirvonen ve Jari-Matti Latvala yeni aracı İspanya ve Fransadaki toprak zeminli parkurlarda ilk kez test etme fırsatı buldular.

Hirvonen 9-12 Ekim tarihlerinde 3 gün İspanyada, sonraki hafta Çarşamba ve Cuma ise Fransa’da test sürüşleri yaparak yeni araçla yaklaşık 1000 kilometreyi görmüş oldu.

Latvala ise sadece Perşembe günü Fransada 220 kilometre yaptı.

İlk testlerden memnun ayrılan Hirvonen ve Latvala önümüzdeki sezon bu araçla WRC’nin 13 ayağında da start alacaklar.

Hirvonen ve Latvala yeni aracı değerlendirirken şimdiki mevcut 2.0 motora gore daha az tork üreten 1.6 motoru farklı bir karakteristikle kullanmak gerektiğini. Aktif diferansiyel olmaması nedeniyle birçok virajda şimdiki araçlarda olduğu gibi hızı uygun noktada tutup aracın dönmesini beklemek yerine aracın dönmesini sağlamanın pilota düştüğünü ve yeni araçların daha agresif bir sürüşe uygun olduğunu söylediler.

Fiesta RS WRC şu ana kadar P-G Andersson ve Matthew Wilson pilotajında 2500 kilometrenin üstünde dayanıklılık testinden geçti. Geçtiğimiz hafta ilk testlerine başlanan 1.6 litre turbo beslemeli 2011-spec motor kullanılmaya başlanan  kadar araç şasi ve gövdesi 2.0 turbo beslemeli motorla da test edilmişti. Haftasonu düzenlenecek RACC İspanya Rallisi öncesi 2 gün Latvala, 1 gün de Hirvonen’in katılacağı 3 günlük bir asfalt testi de devam ediyor.

Haber: OZAN EMRE YAZICI

Top