You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > Şampiyon İlk Kez RalliTürk’e Konuştu

Şampiyon İlk Kez RalliTürk’e Konuştu

2010 Türkiye Ralli Şampiyonası’nı “şampiyon” olarak tamamlayan Yağız Avcı, şampiyonluğun ardından ilk kez RalliTürk’e konuştu. Castrol Ford Team Türkiye takımı için Ford Fiesta Super2000’le şampiyonluğa ulaşan Yağız Avcı, geçen yılki şampiyonluğun ardından, bu sene çok farklı bir otomobille şampiyonada mücadele etse de, her otomobili hakkını vererek sürebileceğini ve yarıştığı sürece şampiyonada zirveye oynayabileceğini ispatladı.

RalliTürk: “Bu seneki yarışları kısaca özetleyebilir misin? Hangi yarışta neler yaşadın? Kısa bir sezon değerlendirmesi yapabilir misin?”

Yağız Avcı: “Bu sezona bizim için her açıdan çok önemli olan WRC Rally of Turkey ile başladık. 3 gün olan bu yarışta her gün ayrı bir yarış olarak sayıldığı için ayrı bir önemi vardı. Otomobile ve yeni co-pilotum Bahadır Gücenmez’e de alışmak için hem çok iyi bir yarış hem de bir o kadar zordu. İlk gün ilk etapta yaşadığımız şanssızlık ile sezona kötü başlasak da diğer iki günü kazanarak şampiyona için iddialı bir başlangıç yapmış olduk. Sonrasında sezonun tek asfalt yarışı olan Ege Rallisi’ne takım olarak katılmadık ve bir sonraki yarışımız Ford Otosan Kocaeli Rallisi oldu. Çok güzel mücadele yaşadığımız ve şartların oldukça zor olduğu bu yarışı kazanarak iddiamızı sürdürdük. Serkan Abi de yaşadığı bir rahatsızlık dolayısıyla son lupa çıkmamıştı. Bu yarışı İSOK Rallisi izledi. Lastik seçimimizden dolayı zaman kaybettiğimiz ilk lupta bir de spin atınca çok zaman kaybetsek de sonradan içine girdiğimiz mücadele çok güzeldi fakat ikincilikle yetinmek zorunda kaldık ama yine de oldukça mutluyduk. Aslında bu yarış hemen ardından yapılan ERC Bosphorus Rallisi için güzel bir antreman olmuştu. ERC’de çok iyi Türk rakiplerimize artı olarak katılan 6-7 yabancı ekipte mücadeleyi oldukça yükseltti. Yarışın başından itibaren elde ettiğimiz ikinciliği sonuna kadar koruduk ve Luca Rossetti’nin arkasında kaldık fakat en iyi Türk Ekip olmayı başardık.”

Sezon Hitit Rallisi ile devam etti ve geçen sezon ki tecrübemiz bu parkurda bize yardımcı oldu ve ilk etapla birlikte liderliğe yerleştik ve yarışı kazanmayı başardık. Yine çok mücadeleci geçen bu yarışı kazanmak benim için çok anlamlıydı çünkü 2007 sezonunda ilk genel klasman birinciliğimizi aldığımız yarış Hitit Rallisi’ydi. Sezon sonunu ise Yeşil Bursa Rallisi ile getirdik. Yağmurun çok zorlaştırdığı parkurda hata yapmak çok kolaydı ve mutlaka bitirmemiz gereken bu yarışa güvenli bir tempoyla başladık. İlk 7’de yer almamız şampiyonluğumuzu ilan etmemiz için yeterli olacaktı fakat yine de tempoyu çok düşürmedik. Serkan Abi’nin Bursa’da favori olduğunu biliyorduk ve çok iyi bir başlangıç yapmıştı. Biz de 3.5 saniye ile ikinci giderken Serkan Abi yarışa mekanik bir arızadan dolayı erken veda edince kendimizi birincilikte bulduk. Hemen arkamızda ki Ercan Kazaz ve diğer rakiplerimiz de çok iyi tempoyla gidiyorlardı ve biz de yarışı bırakmak istemedik ama hata da yapmak istemiyorduk. Tempomuzu bazı etaplarda arttırarak liderliğimizi korumayı başardık ve bu ralliyi kazanarak sezonu şampiyonlukla kapattık. Sezon boyunca bütün ekibimiz çok iyi çalıştı ve Fiesta S2000 ile hiç problem yaşamadık. Castrol Ford Team Türkiye olarak çok güzel bir sezonu geride bıraktık. Emeği geçen herkese ve dostluk çerçevesi içinde çok iyi mücadeleler yaşadığımız rakiplerimize teşekkür ediyorum.”

RalliTürk: “Ford Fiesta Super2000’i düşünceleri neler? Bu zamana kadar kullandığın otomobillerle karşılaştırabilir misin?”

Yağız Avcı: “Fiesta S2000 bildiğiniz gibi 4 çeker ve atmosferik motora sahip bir otomobil. Geçen sezon kullandığım turbo beslemeli 4 çeker otomobille çok farklı karakterlere sahip. Öncelikle çok sağlam. Atmosferik olduğu için viraj giriş ve çıkışlarında doğru viteslerde olmak gerekiyor ve çok fazla kaymadan kullanmak gerekiyor. Torku çok yüksek olmadığı için sürüş stili bir hayli farklı. Özellikle süratli ve uzun virajlarda çok kabiliyetli. Gr.N ve S2000’in etap karakterlerine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu yerler var fakat Fiesta S2000 çok çabuk adapte olunabilen, kullanımı kolay ve dengesi çok başarılı olan bir otomobil. Sezon içerisinde her yarış uyumumuzu daha da arttırdık ve otomobilimden oldukça memnunum.”

RalliTürk: “2011 sezonu için beklentilerin neler? İhtimaller yada planlar var mı?”

Yağız Avcı: “Henüz konuşulmuş bir şey yok. Tabi ki yurtdışında yarışmayı çok istiyoruz. Castrol Ford Team Türkiye olarak bu sezon çok başarılı bir birlikteliğimiz oldu. Umarım bunu yurtdışına taşıma fırsatını buluruz.”

RalliTürk: “2011’de co-pilotun kim olacak? Ersan Alkır geri dönüyor mu?”

Yağız Avcı: “Ersan ile 8 senelik birlikteliğimizden sonra aldığı kararla Avustralya’ya gitti. Şu an için düzenini kurmakla uğraşıyor. Bahadır Abi ile de ilk sezonumuz olmasına rağmen çok başarılı bir uyum yakaladık. İkimiz için de başta çok zor olarak görünse de her geçen gün geliştirdik kendimizi. Kendisi çok tecrübeli ve konsantrasyonu yüksek. Önümüzdeki sezonla ilgili bir şey demem zor, hayırlısının olmasını diliyorum.”

RalliTürk: “İmkan verilse ve seçme şansın olsa, hangi şampiyona yarışmak isterdin? Neden?”

Yağız Avcı: “IRC son senelerde çok popüler bir şampiyona ve çok mücadeleci. Asfalt ağırlıklı olması bizler için dezavantaj tabi ki çünkü neredeyse hiç asfalt yarış yapmıyoruz. Özellikle de o kalitede asfaltta. Tabi ki asfaltta da kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Seçme şansım olsa sanırım SWRC’de yarışmak isterdim. Toprak ağırlıklı olması ve Dünya Ralli Şampiyonası’na dahil olması çok çekici ve en az IRC kadar zor bir şampiyona.”

RalliTürk: “Serkan Yazıcı’nın senin 2011’de yurtdışında yarışman için başlattığı bir proje var, ne durumda şu an?”

Yağız Avcı: “Serkan Abi bugüne kadar hem bana öğrettikleriyle hem de verdiği destekle benim için çok özel biri. Bu sezon rakip olmamız da bizim için büyük bir şanstı ve çok güzel mücadeleler yaşadık. Yurtdışında yarışma fırsatını bulamayacak bile olsak, bana verdiği destek ve gösterdiği çaba benim için çok daha önemli. Buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.”

RalliTürk: “Türk Ralli Sporu’nu önümüzdeki yıllarda nasıl görüyorsun?”

Yağız Avcı: “Yarışan otomobiller, pilotların kalitesi, yaşanan mücadele ve organizasyonlar açısından bakarsak aslında oldukça iyi bir şampiyonamız var ve bunun gelişerek devam etmesi tabi ki çok güzel olur. Fakat bunun dışında medya ve seyirci açılarından baktığımızda hala çok zayıf olduğunu görebiliyoruz. Bunun iyileşmesi için ne yapmak gerekir bilemiyorum ama Türkiye’de ralli sporunu çok iyi yerlerde görmek istiyorum. Aslında Türk Ralli Sporu olarak potansiyelimiz oldukça yüksek fakat bir şekilde açığa çıkmıyor.”

RalliTürk: “Veliahtın olarak düşündüğün birisi var mı? Türkiye’de dikkatini çeken bir genç pilot var mı?”

Yağız Avcı: “Veliaht demek yanlış olur çünkü henüz yaşım buna yetmez ama takım arkadaşım Murat Bostancı’yı geleceğin önemli isimlerinden biri olarak tarafsızca söyleyebilirim. Bu röportajı yaptığımız günlerde Murat, Pirelli Star Driver’da ülkemizi temsil ediyor ve bence seçmelerde oldukça başarılı olacak.”

RalliTürk: “Sezona ve yarışlara fiziksel olarak nasıl hazırlanıyorsun? Özel bir spor ve antreman programın var mı?”

Yağız Avcı: “Spor gerçekten çok önemli. Özellikle kas kondisyonunuzun iyi olması gerekiyor. Otomobilin içi çok sıcak oluyor ve sürekli hareket halindeyiz bu sebeple kaslarımızı ve konsantrasyonumuzu yarışın sonuna kadar  koruyabilmemiz önemli. Ben de buna yönelik çalışmalar yapıyorum. Uzun tekrarlı ve kondisyon arttırıcı çalışmalara önem veriyorum. Motorsporlarına yönelik fitness çalışmalarını detaylı olarak içeren bir kitaptan da yararlanıyorum.”

Röportaj : MURAT GÜNARSLAN
www.muratgunarslan.com
[email protected]

Top