You are here
Home > VIDEOS > Aykut Bilir; Kral Öldü! Yaşasın Yeni Kral !!!

Aykut Bilir; Kral Öldü! Yaşasın Yeni Kral !!!

Başlığa bakıp “Camelot” dizisinin herhangi bir bölümünden esinlendim sanmayın. Bu sözler muhtemelen PSA Grubunun Motorsporları Müdürü olan Olivier Quesnel’in içinde attığı çığlıklardan bir bukle.

PSA Grubu geçtiğimiz haftasonu Peugeot markası altında Le Mans’ı gene Audi’ye kaptırdığında Quesnel üzerinde mavi beyaz tulumu yüzündeki kırmızılığı ekleyip tam Fransız bayrağı olmuştu. Peugeot artık Almanlar’a yenilmekten sıkılmıştı. Bu hırsla Citroen kıyafetlerini giyen abinin hedefi belli idi. Akropolis kazanılacak! Yunanistan Rallisi’nin özetini geçersek, Petter Solberg ilk gün ki başlama sırası avantajı ile kazandığı saniyeleri ikinci gün cömertçe geri vererek ki buna Ogier’in müthiş hızına karşılık verememesi de dahil sıralamada yavaş yavaş geriye düşerken Loeb ve Ogier’in savaşı başladı.

Biliyorsunuz ki sezon başında Olivier Quesnel iki pilotunda eşit olduğunu açıklamıştı. Bu Ogier’e gidebildiğin kadar git emri idi. Meksika’da yarışdışı kalması genç Fransız’ı sıkıntıya sokarken, takımdan Portekiz’de kendini kanıtlamaz ise ikinci pilot unvanını alacağı konusunda uyarılmıştı. Çok da sürpriz olmayan biçimde Ogier geçen sezon olduğu gibi Portekiz’i kazanmayı bildi. Üstüne Ürdün’ü de kazanan genç pilot’a yedi kez Dünya Şampiyonu Loeb İtalya ve Arjantin’i kazanarak cevap verdi.

Yunanistan’da ilk defa Citroen takımı Loeb’e taktik yapmak yerine Ogier’e taktik yaptı. Cumartesi gece etapları son gününde start sıralamasını oluşturacağından, takım Ogier’e ara zamanları ulaştırırken, Loeb’e bu zamanlar ulaşmayınca günün lideri Loeb oldu. Loeb yaptığı açıklamada son günde yola ilk çıkmasının yarışı kazanma şansını bitirdiğini dile getirdi. Ogier, Loeb yolu temizlerken son gün yavaş yavaş farkı açarak yarışı kazandı. Son etap olan Power Stage’deki 0.009 saniyelik fark ise iki pilotun devasa yeteneklerini net olarak gösteriyordu.

Şimdi Fransız takımın iki pilotunun da üç’er galibiyeti ve kalan altı yarış var. Loeb 146 puanla lider, Hirvonen 129 puanla ikinci ve Ogier 124 puanla üçüncü. Kalan altı yarışın üçü asfalt zeminli, üçü de toprak. Asfalt üstünde Loeb’i uzun yıllardır geçebilen yok ki Ogier’in geçebileceği hala sanmıyorum. Ayrıca Loeb’in sözleşmesi sezon sonu bitiyor ve artık emeklilik planları kuruyor. Eminim ki Loeb sekizinci Dünya Şampiyonluğunu kazanmak için tabiri caiz ise “flat out” gidecektir. Fakat Quesnel “Yeni Kralı” için Loeb’i devre dışı bırakabilir mi? Konu Quesnel olunca her şey mümkün. Hele ki yarış sonu yaptığı “İki pilotumuzda bir numaralı pilottur. Ayrım yapmıyoruz.” açıklamasından sonra.

Gelelim ERC’ye. Diyeceksiniz “Kardeşim ne ERC’si sen balayındayken, biz yarışı izliyorduk.” diye. Haklısınız aynen öyle oldu. Son günü takip etme planlarımı maalesef revize etmek zorunda kaldım. Yarış sonrası konuştuğumuz yarışan ve izleyen dostların ortak kanısı müthiş zeka örneği ile Ballıca’nın ilk bölümüne dökülen kayalar (taş sınıfını geçiyorlarmış) idi. Geçen sene Türkiye Rallisi’nde aynı hatayı yapan zihniyet bunu nasıl tekrarlıyor, aklım almıyor. Sanırım güzide kulüplerimizden biri böyle bir hata yapsa başına korkunç şeyler gelirdi. Ballıca gazisi bütün herkese geçmiş olsun diyorum. Önümüzde İSOK VIA’PORT İstanbul Rallisi var. Güzel ve kaliteli etaplar seçilmiş. Eminim heyecanın dorukta olacağı bir yarış izleyeceğiz. Mahalli sınıfında ciddi anlamda kilometre yapma fırsatı olan bir yarış olacağından umarım bütün mahalli koşan dostlarımız start alabilir.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top