You are here
Home > WORLD > WRC > Tanrıların Yarışında Zafer Loeb’ün

Tanrıların Yarışında Zafer Loeb’ün

Sekiz kez WRC şampiyonu olan Sebastien Loeb, Tanrıların Yarışı olarak bilinen Akropolis Rallisi’ni üçüncü, kariyerin 71. yarışını kazanarak adını tarihe kazımaya devam ediyor.

Yarışa antrenmanlardan itibaren Ford pilotları damga vurmasına rağmen, Loeb akılcı stratejisi ile yarışı kazanmayı bildi. Sıralama turlarında Ford fabrika takımı pilotları Latvala ve Solberg ilk iki sırayı alarak yarışa en iyi başlanabilecek yerde start alma hakkını kazandılar. Latvala ilk üç etapta zirveye yerleşirken, dördüncü etapta çamurlu bir yol ağzında kafadan kayarak virajı kaçırması ve motorunu çalıştırmakta zorlanması sonucunda liderliği Loeb’e kaptırdı. Finli Latvala ilk günün sonuna kadar Loeb’ü sıkıştırmaya devam edip ikinci güne çok az bir farkla başlama şansı yakaladı.

Bu arada diğer Ford pilotu Petter Solberg’de etap zaferleri kazanarak bu ikilinin hemen ensesinde yer aldı. İkinci Sebastien Loeb’ü yakalamak için çok ciddi riskler alan Latvala on dördüncü etapta lastik patlatması ile zirveden koptu. Etabın başında hava kaybetmeye başlayan sağ arka lastik etabın ortasında parçalandı ve etabın son üç kilometresinde de jantı parçalandı. Bunun üzerine durup lastik değiştirmek zorunda kalan Finli pilot ikinciliği takım arkadaşı Solberg’e bırakmış oldu.

Son güne Loeb, Solberg, Hirvonen sıralaması ile başlanırken, Loeb ile Solberg arasında on saniyeden biraz fazla bir fark vardı. Solberg son günün ilk etabında yoldışına çıkıp bir lastiğini koparınca, Ford için yarışı kazanma şansı sona ermiş oldu. Solberg’in arından start alan Loeb, “Petter’in yoldışında olduğunu görene kadar limitlerde gidiyordum. O andan sonra tempomu düşürdüm.” dedi.

Loeb’ün yarışı kazanacağına kesin gözü ile bakılırken, yirminci etapta Fransız pilot lastik patlattı. Hızlı bir karar vererek durup lastiğini değiştiren Loeb temposunu yükselterek, takım arkadaşı Mikko Hirvonen’in önünde zafere ulaştı. Loeb aynı zamanda güç etabınıda kanarak ekstra puanları hanesine yazdırmış oldu.

Yarışın ardından açıklama yapan Loeb, “Akropolis her zaman çok zorlu bir yarış oldu. Bu sefer şans bizden yana idi. Latvala ve Solberg bize çok yakın tempolarda gitti. Ama bu tip yarışlarda kontrol çok önemli. Buradan maksimum puanla ayrılmak bizim için çok değerli.” dedi.

İkinci olan takım arkadaşı Hirvonen ise, “Çok zorlu bir hafta idi. Yunanistan’ı sevsem de zorlukları da bir o kadar yorucu. Takıma değerli puanlar kazandırdığım için mutluyum.” dedi. Podyumun son basamağındaki isim olan Ford pilotu Latvala ise, “Uzun bir aradan sonra tekrar podyumda olmak harika.” dedi.

Yarışı dördüncü sırada Mads Ostberg tamamlarken, beşinci Çek Martin Prokop ve altıncı Thierry Neuville oldu. Fabia S2000 ile Volkswagen Motorsport adına yarışan Sebastien Ogier ise gene birçok WRC kullanan ekibi geride bırakarak yedinci olurken, takım arkadaşı Andreas Mikkelsen yarışın son günü sol arka taraftan aracına ciddi hasar vererek yarışı tamamlayamadı. Simon Jean-Joseph’in mentorluğundan yarışan Suudi Yazeed Al-Rajhi ise Fiesta RRC ile sekizinciliğe imza attı. Dokuzuncu Estonyalı Ott Tanak olurken, onunculuğu Eskişehir Rallisinde de start alan ve Tok Sport tarafından yürütülen Mini JCW WRC’i kullanan Katarlı Abdulaziz Al-Kuwari elde etti.

FIA Akademi de ise zaferi Elfyn Evans elde ederken, ikinci Alastair Fisher oldu.

Bu sonuçlar ardından Loeb 119 puanla sürücüler klasmanında liderliğini korurken, 89 puanla Mikko Hirvonen ikinci ve 80 puanla Mdas Ostberg üçüncü sırada yer alıyor. Takımlar şampiyonasından ise Citroen WRT 194 puanla lider iken, Ford WRt 91, M-Sport Ford WRT 91 puanla ardından yer alıyor.

Ekipler bir sonraki ayak olan 22-24 Haziran tarihlerinde koşulacak olan Yeni Zelanda Rallisinde mücadeleye devam edecekler.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top