You are here
Home > WORLD > WRC > WRC Destek Serilerinde Yeni Uygulamalar

WRC Destek Serilerinde Yeni Uygulamalar

FIA uzunca bir süredir WRC’ye destek olan S-WRC, P-WRC ve Akademi serilerinin isimlerini ve yapılarını değiştirdiğini duyurdu.

Geçen Cuma yapılan Motorsporları Konseyi Toplantısı’nda alınan kararlara göre S-WRC WRC-2 adını alırken; S2000, R4 ve yeni nesil R5 araçlarının mücadelesine sahne olacak. Takımlar, pilotlar ve co-pilotlar şampiyonlarını barındıracak seride ekipler yedi yarıştan elde ettikleri en iyi altı dereceye göre sıralanacaklar. Ayrıca Sınıf 3 olarak adlandırılan Lancer ve Impreza’ların mücadelesi de bu sınıfa eklenirken, bu sınıfta kendi arasında özel bir kupaya tabi olacak.

Mevcut P-WRC ise WRC-3 adını alırken, artık iki çeker R3, R2 ve R1 araçlarına ev sahipliği yapacak. Altı yarışın en iyi beşinden puan alacak ekipler gene takımlar, sürücüler ve yardımcı sürücüler olarak mücadele verecek.

İki sezondur WRC Akademi adı ile koşulan seri ise J-WRC ismine geri dönerek kapsamının genişletileceği duyuruldu. Ayrıca katılımcıları arttırmak için FIA destek serilerinde katılımcıların eskiden bir olan denizaşırı yarışları pas geçme hakkını ikiye çıkardığını duyurdu.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top