You are here
Home > WORLD > WRC > WRC’ler Tarih Oluyor

WRC’ler Tarih Oluyor

FIA’nın son günlerde yaptığı geleceğe yönelik kural çalışmaları WRC’lerin 2016 yılından sonra tarih olacağını işaret ediyor.

Mads Ostberg 2012 ArjantinFIA’nın Dünya Ralli Direktörü Jarmo Mahonen yaptığı açıklamada, “ WRC’ler 2016 sezonuna kadar sporun yıldızları olmaya devam edecek. Öngörümüz 2017’de R5’lerin WRC’lerin yerini almasını üzerine.” derken, FIA Ralli Ekipler Şefi olan Jerome Toquet, “Araçlar hakkında regülasyonlarımız o kadar karmaşık hale geldi ki, zaman zaman biz bile ciddi sorunlar yaşıyoruz. Artık her şeyi daha basit ve tek bir çatı altına toplamak, takımları ve üreticileri de memnun edecektir. Böylece spora daha çok üretici takımı çekebiliriz. 2017’de değişikliğe gitme sebebimiz ise şu an ki Joker kuralımız. 2014’de üreticiler yepyeni bir şasi ile spora girme haklarına sahipler. Biz de hazırlıklarımıza başlayıp 2017’de bütün sporu değiştireceğiz.” dedi.

Böylece sporda Grup B, Grup A ve 2.0 litrelik WRC’lerin ömürlerin son bulması gibi yeni nesil WRC’lerinde ömrü belirlenmiş oldu. Bu konuda konuşan M-Sport’un Şef Mühendisi Christian Loriaux, “Şu anki WRC’ler Super 2000’den üremiş araçlar. R5’ler gibi baştan yepyeni kurallar ile yaratılmadılar. Bizde M-Sport olarak Fiesta WRC’leri geliştirmeye devam etsek de asıl ağırlığımızı R5 sınıfına veriyoruz. 2014’de yeni bir araç ile girmeyi planlamıyoruz.” dedi.

Haber : Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jFj7E4dmP4s[/youtube]

Top