You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > Dopingle Mücadelede Yeni Dönem

Dopingle Mücadelede Yeni Dönem

2015 Dünya Dopingle Mücadele Kuralları ile dünyada ve ülkemizde dopingle mücadelede yeni bir dönem başlıyor. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan bu kurallar, dopingle mücadelede alınacak önlemler, disiplin süreçleri ve ceza uygulamaları açısından büyük değişiklikler içeriyor. Bu doğrultuda 26 Eylül tarihinde Olimpiyatevi’nde düzenlenen geniş katılımlı bir bilgilendirme toplantısı ile 2015 Dünya Dopingle Mücadele Kuralları’nın ülkemizde uygulanmasına ilişkin hususlar federasyonlara anlatıldı ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

TOSFEDTürkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı, WADA yönetim kurulu üyesi ve IOC Temsilcisi Uğur Erdener’in yaptığı açılış konuşması ile başlayan toplantıya TOSFED adına Sağlık Kurulu Başkanı Yrd.Doç.Dr. Cem Boneval katıldı.

Oturum Başkanlığı’nı TMOK 1. Başkan Yardımcısı Av. Türker Arslan’ın yaptığı toplantıda, TMOK Başkanı, WADA ve IOC Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Uğur Erdener, TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, TMOK Yönetim Kurulu Üyeleri Nihat Usta ve Perviz Aran ile Spor Genel Müdür Yardımcısı Tamer Taşpınar da hazır bulundu. Toplantıya; federasyonlardan başkanlar, yönetim kurulu üyeleri, disiplin ve sağlık kurulları başkanları ve üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Başkan Erdener, son dönemde Türkiye’de yürütülmekte olan dopingle mücadele çalışmalarının dünyada örnek gösterildiğini belirterek, bu konuda kısa sürede çok yol alındığının altını çizdi. Dopingle mücadelede eğitimin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Erdener, “Dopingin iki temel öğesini kaçırmayacaksınız. Birincisi ve en önemlisi eğitim, ikincisi ise araştırma ve analiz. Sporcuya  başarının ilaçla doğru orantılı olmadığı adeta ezberletmeliyiz. Yakın geçmişte yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye bu konuda kısa zamanda çok ciddi mesafe kat etti. Bu alanda gerçekten örnek çaba gösteren ülkeler arasına girdik”dedi.

İki oturum halinde düzenlenen toplantının sabah bölümünde TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner, komisyonun faaliyetleri, 2015 Dünya Dopingle Mücadele Kuralları ve uluslararası standartlardaki temel değişiklikler konularında bilgiler verdi. Daha sonra söz alan TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatör Yardımcısı Av. Mehmet Yoğurtçuoğlu, dopingle mücadele kural ihlallerinde sonuçların değerlendirilmesi, yargılama süreci ve uygulanacak yaptırımlar konusunda bilgi aktarırken, Av. Anıl Gürsoy Artan da temyiz süreci ve bildirimler hakkında açıklamalarda bulundu.

Öğleden sonraki oturumda ise Uz. Dr. Tuğba Kocahan, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın dopingle mücadele konusundaki yaklaşımı ile ilgili bilgiler verdi. Sonrasında, TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Haydar Demirel, ‘Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnalarına İlişkin Uluslararası Standartlar ve Sporcu Biyolojik Pasaportu’ konusunda söz aldı. TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu’nun bir diğer üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Yücesir’in ‘Doping Kontrolü ve Soruşturmalarla ilgili Uluslararası Standartlar’ konulu sunumunun ardından, Prof. Dr. Rüştü Güner’in dopingle mücadele eğitimi ile ilgili projeleri aktarmasıyla toplantı sona erdi.

Top