You are here
Home > WORLD > WRC > Sebastien Ogier 2014 Dünya Ralli Şampiyonu

Sebastien Ogier 2014 Dünya Ralli Şampiyonu

Sebastien Ogier 2014 Dunya Ralli Sampiyonu 01Sebastien Ogier, İspanya Rallisi’ni takım arkadaşı Jari-Matti Latvala’nın 11.3 saniye önünde tamamlayarak, arka arkaya ikinci Dünya Ralli Şampiyonluğu’nu bitime bir yarış kala ilan etti. Böylelikle Fransız pilot adını birden fazla Dünya Ralli Şampiyonu olmuş dünyanın en iyi sekiz ralli pilotu arasına yazdırmayı başarmış oldu.

Ogier, ilk günü lider olarak kapadığı yarışta ikinci gün yaşadığı lastik patlaması sebebiyle durup lastik değiştirmesi yürekleri ağıza getirdiyse de soğukkanlı sürüşü ile yarışı birinci tamamlamayı başardı. Takım arkadaşı Latvala, Ogier’in bu durumundan yararlanamadı, toprak zemin üzerinde istediği performansı yakalayamayan Latvala ikinciliğin sahibi oldu.

Sebastien Ogier 2014 Dunya Ralli Sampiyonu 02Yarış sonrası konuşan Ogier ilk Dünya Ralli Şampiyonluğu’nu kazanmak inanılmaz bir başarıydı ama ikinciyi kazanmak inanın daha mutluluk verici, bu şampiyonluğun bir başka önemi ise başarımın tek seferlik olmadığının da bir ispatı diye konuştu. Çok zorlu fakat bir o kadar güzel bir haftasonu yaşadığını sözlerine ekleyen Fransız pilot, ilk gün limitlerini zorladığını ve adeta uçarcasına giden takım arkadaşı Latvala’yı kolladığını ve akıllıca davrandığını sözlerine ekledi.

Ogier kariyerinin 23. galibiyetine ulaşırken takımı Volkswagen ise bir sezonda 11 galibiyete imza atarak Citroen’nin 2005 ve 2008 yıllarında elde ettiği rekoru egale etmiş oldu.

Podyumun üçüncü sırasını Ford takımından Mikko Hirvonen elde etti. Asfalt zemin üzerinde Ostberg ve Mikkelsen’e karşı inanılmaz mücadele eden Hirvonen, Ogier’in 1.42 saniye gerisinde Ostberg’in ise 31 saniye önünde finişe gelmeyi başardı. Beşinciliğin sahibi olan Dani Sordo, Ostberg’e son ayakta yaklaşsa da yarışı Norveçli pilotun 8.9 saniye gerisinde tamamladı. Sordo ilk gün ko-pilotu Mark Marti’nin yaptığı zamanlama hatası yüzünden 30 saniye zaman cezası almıştı.

Sebastien Ogier 2014 Dunya Ralli Sampiyonu 03Lastik patlatıp gerilere düşen Mikkelsen sondan bir önceki etap Thierry Neuville’i geçip altıncılığa çıksa da son etap yaptıkları zamanlama hatası yüzünden 10 saniye ceza alarak yedinciliğin sahibi oldu. Martin Prokop sekizinciliğin sahibi olurken onu Hayden Paddon ve Nasser Al-Attiyah izlediler.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir sonraki ayağı 13-16 Kasım tarihlerinde İngiltere’nin Galler bölgesinde düzenlenecek.

GÖKHAN SARAÇOĞLU

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UBS91ZFCii8[/youtube]

Top