You are here
Home > TURKEY > Mahalli > İstanbul Ralli Şampiyonası 10. Yılını Kutluyor

İstanbul Ralli Şampiyonası 10. Yılını Kutluyor

2011’de 10. yılını kutlayacak olan İstanbul Ralli Şampiyonası’nın başlangıcı 80’li yılların sonlarına dayanmaktadır.

O yıllarda Opel Manta ile yarışan Ali Deveci, Lancia Delta ile yarışan Mahir Bayındır gibi isimler İstanbul Ralli Şampiyonaları’nda şampiyonluk sevinci yaşamıştı.

2000’li yıllara kadar aralıklarla düzenlenen İstanbul Ralli Şampiyonası, 2002 yılında Castrol’ün sponsorluğunda asfalt zeminde koşulmuş ve Şile’de; Ovacık, Çengilli ve Teke etaplarında düzenlenen 3 yarışlık şampiyona sonunda Mehmet GÖNENÇ Mitsubishi Lancer EVO6 otomobili ile şampiyon olmuştu.

2003 yılında Castrol’ün sponsorluğa 1 yıl ara vermesinden dolayı sponsorsuz olarak yapılan şampiyona, Şile Sahilköy civarında toprak etaplarda koşulmuş ve oldukça ciddi bir katılım sağlamıştı. Subaru Impreza ile Emre ERGÖKÇEN ve Cem BAKANÇOCUKLARI ikilisinin şampiyon olduğu  2003 yılındaki yoğun ilginin ardından, Castrol tekrar sponsor olmuş ve 2004’ten 2009 yılına kadar şampiyona Castrol sponsorluğunda düzenlenmiştir.

2004 yılında Carrefour İçerenköy’den verilen startla başlayan şampiyona, Şile bölgesindeki toprak etaplarda gerçekleşmişti. 2004 yılının şampiyonu ise Mitsubishi Lancer EVO7 ile Cenk CEYİŞAKAR ve Ferhat İZZETOĞLU ikilisi olmuştu.

2005 yılında şampiyona Avrupa yakasına taşınmış ve Belgrad ormanındaki efsane toprak orman etaplarında yapılmıştır. Çamur zeminin yarışmacıları oldukça zorladığı şampiyona sonunda, Mitsubishi EVO7 ile yarışan Celal ÖZBEN-Erkan GÜLEREN ikilisi şampiyon olurken, Vedat BOSTANCI Co-Pilot Şampiyon olmuştu.

2006 yılında şampiyona tekrar Anadolu yakasına dönmüş ve Beykoz/Riva bölgesindeki toprak zeminli etaplarda koşulmuştu. İlk iki yarışı rally-sprint olarak, tek etabın 3 geçişi şeklinde organize edilmiş, son yarış 2 etabın 2 kez geçildiği mahalli ralli formatına koşulmuştu. 2006’nın şampiyon Mitsubishi Lancer EVO8 ile Ersan ARCAN-Kerem ÜSTÜNKAYA ikilisi olmuştu.

2007 yılında şampiyona bir yıl aradan sonra tekrar Avrupa yakasına ve Belgrad Ormanına taşınmıştı. 2007 yılı, Mitsubishi EVO9 araçlarıyla Kerem ÜSTÜNKAYA-Ahmet YÖRÜK ikilisinin zaferiyle sonuçlanmıştı.

2008 yılında şampiyona bir kez daha Belgrad Ormanı’nda düzenlenmiş ve Maslak’taki Özel Seyirci Etabı oldukça ilgi görmüştü. Türkiye Ralli Şampiyonları; Serdar BOSTANCI, Volkan IŞIK ve Serkan YAZICI’nın şovlarıyla renk kattığı Maslak Özel Seyirci etabı efsane olmuş, şampiyona sonunda Mitsubishi Lancer EVO9 ile Lassa Rally Team pilotları Serhat ÖZTEMİR-Ünal TEZEL ikilisi mutlu sona ulaşan ekip olmuştu.

2009 yılında şampiyona tekrar Anadolu yakasındaki etaplara dönüş yapmıştır. Oldukça çekişmeli ve heyecanlı geçen şampiyonanın sonunda pilotlarda Antalyalı Mustafa SÖYLEMEZ Mitsubishi Lancer EVO9 ile şampiyonluğa ulaşırken, co-pilotlarda ise Çağla BOSTANCI yine Mitsubishi Lancer EVO9 ile şampiyonluğa ulaşmıştı.

2010 yılında İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı sponsorluğunda VIA/PORT AVM’den start alan yarış, VIAPORT’un otoparkında yapılan özel seyirci etabıyla başlamış ardından Riva bölgesindeki etaplarda koşulmuştur. Şampiyonun son yarışta belirlendiği 2010 yılında, yine Mitsubishi EVO 9 ile Menderes OKUR-Aras DİNÇER ikilisi zafere ulaşan ekip olmuştu.

Sedat BOSTANCI

Top